Транспортен план по стандартите на BREEAM
Цел на разработката
Транспортният план има за цел да даден насоки на инвеститорите в складови зони да организират движението и мерките, които засягат транспорта по такъв начин, че да се ползват по-малко лични автомобили, особено пътуванията с един пътник, и да насърчи устойчивите методи за придвижване като обществен транспорт, ходене пеша и колоездене. Приоритизира се здравето на служителите, намаляването на разходите за транспорт, както и облекчаването на трафика и натовареността на паркингите. С тази задача подпомагаме проектантите и възложителя да организират пространството и мерките за поддръжката му така, че то да бъде максимално екологично и социално, от гледна точка на транспортната достъпност на мястото.
Екип:
Възложител:

Подходи на работа
- Оценка на съществуващите условия
Работата започва с анализ на транспорта около CTPark Sofia West. Това включва достъпността на обекта с обществен транспорт, състоянието на пешеходната и велосипедната инфраструктура, както и транспортните навици на служителите и посетителите. Идентифицират се и основните предизвикателства като липса на удобни връзки, недостатъчна информираност или ограничени алтернативи на личните автомобили.
- Разработване на стратегии и мерки
На база събраните данни се предлагат конкретни решения за подобряване на транспортната достъпност и организацията на мобилността в и до обекта на възложителя. Основен фокус е създаването на по-благоприятни условия за алтернативни методи на придвижване, като велопаркинги и станции за чистене. В стратегическия подход, освен инфраструктурни подобрения, се включват и стимули за използване на обществен транспорт и споделени пътувания, както и информационни кампании, които повишават осведомеността за по-устойчивите начини на придвижване.
С този подход към мобилността се подпомага устойчиво управление на мобилността в CTPark Sofia West, като се насърчават по-екологични и ефективни начини за придвижване.
Резултат
Резултатът е цялостен план за пътуванията до и от обекта, който предлага конкретни мерки за постигане на поставените цели:
- Подобряване на достъпа до обществения транспорт чрез анализ и предложения за оптимизация;
- Мерки за стимулиране на колоезденето и ходенето пеша, включително изграждане на инфраструктура и информационни кампании;
- Редовен мониторинг и оценка на изпълнението на плана, за да се гарантира неговата ефективност.
Очакваните резултати включват намаляване на трафика, подобрено здраве на служителите, подобряване на настроението и общуването сред служителите, икономии на разходи и по-добро интегриране на устойчиви транспортни решения в градската среда.